Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2023 » Vasario » 25

Astronomai pirmą kartą rado žvaigždę su kietu paviršiumi

Astronomai pirmą kartą rado žvaigždę su kietu paviršiumi

Astronomai paskelbė atradę įmagnetintą neutroninę žvaigždę, kuri, atrodo, turi visiškai kietą paviršių.

Dabartinėmis mokslo žiniomis, žvaigždės yra masyvūs dangaus kūnai, sudaryti daugiausia iš dujų ir plazmos, ir neturi kieto paviršiaus. Žvaigždės dujas veikiančios gravitacinės jėgos verčia jas suspausti ir įkaisti, o galiausiai branduolinės sintezės reakcijos branduolyje sukelia šviesą ir šilumą. 

Nors yra įvairių tipų žvaigždžių, pavyzdžiui, raudonosios milžinės, baltosios nykštukės ir neutroninės žvaigždės, nė viena iš šių tipų žvaigždžių neturi kieto paviršiaus. Tačiau dabar padėtis pasikeitė.

Tarptautinė 50 tyrėjų grupė išanalizavo informaciją, gautą iš "Imaging X-ray Polarimetry Explorer" (IXPE) - palydovo, kurį NASA ir Italijos kosmoso agentūra paleido 2021 m. gruodį. Jų išvados paskelbtos žurnale "Science". Tyrėjai surinko duomenis apie neutroninę žvaigždę, turinčią įstrižą žymenį 4U 0142+61.

Neutroninė žvaigždė 4U 0142+61 yra pulsuojantis rentgeno spindulių šaltinis, esantis Kasiopėjos žvaigždyne, maždaug už 13 000 šviesmečių nuo Žemės. Tai neutroninės žvaigždės tipas, vadinamas anomaliuoju rentgeno spindulių pulsaru (angl. anomalous X-ray pulsar, AXP), kuriam būdinga neįprasta rentgeno spinduliuotė ir stiprus magnetinis laukas.

4U 0142+61 pirmą kartą buvo aptikta devintajame dešimtmetyje kaip pastovus rentgeno spindulių šaltinis, o vėliau dėl periodiškai sklindančios rentgeno spinduliuotės identifikuota kaip pulsaras. 4U 0142+61 pulsacijos periodas yra apie 8,7 sekundės, ir jis pasižymi dideliu stabilumu ilgą laiką.

Viena iš ryškiausių 4U 0142+61 ypatybių - itin stiprus magnetinis laukas, kurio stiprumas siekia apie 10^14 Gausų. Dėl to ji yra viena stipriausiai įmagnetintų neutroninių žvaigždžių, ir manoma, kad tai lemia neįprastą pulsaro rentgeno spindulių emisiją.

Manoma, kad 4U 0142+61 rentgeno spinduliuotę lemia pulsaro magnetinio lauko skilimas, dėl kurio aplink neutroninę žvaigždę susidaro karšta įmagnetinta plazma. Rentgeno spinduliai sklinda plazmai sąveikaujant su stipriu magnetiniu lauku, o periodines pulsacijas, kaip manoma, sukelia neutroninės žvaigždės ir jos magnetinio lauko sukimasis.

Apskritai neutroninė žvaigždė 4U 0142+61 yra svarbus astronomų tyrimų objektas, nes leidžia suprasti neutroninių žvaigždžių savybes ir elgseną, taip pat mechanizmus, dėl kurių Visatoje susidaro didelės energijos spinduliuotė.

Neseniai atliekant 4U 0142+61 stebėjimus rentgeno spindulių teleskopais, jos rentgeno spinduliuotėje aptiktos "kvaziperiodinės osciliacijos". Manoma, kad šiuos virpesius sukelia vibracijos arba seisminės bangos, sklindančios per neutroninės žvaigždės plutą, o tai rodo, kad pluta yra kieta.

4U 0142+61 iš tikrųjų yra kietas kūnas, arba bent jau taip atrodo. Remdamiesi naujausia IXPE informacija, mokslininkai žurnale "Science" teigia, kad labai neįtikėtina, jog iš 4U sklindanti energija būtų "suderinama su atmosferos egzistavimu ir tik šiek tiek suderinama su kondensuotu paviršiumi". 

Šios kietos plutos, kuri greičiausiai sudaryta iš geležies, atomai būtų iškraipyti, praradę savo sferinę formą, o vietoj to ištempti ir pailginti magnetinio lauko kryptimi. 

Šios magnetinės jėgos sulaikytų jonus kartu ir sukurtų gardelę. Kitaip tariant, paviršius galėtų būti sudarytas ne iš neutronų, o iš "normalios" medžiagos, pavyzdžiui, geležies, iš kurios sudaryta Žemė.

"Tai buvo visiškai netikėta. Buvau įsitikinusi, kad ten bus atmosfera", - sakė viena iš pagrindinių tyrimo autorių, IXPE mokslinės grupės narė profesorė Silvija Zane (Silvia Zane). Čia gali būti alternatyvus paaiškinimas, tačiau kol kas nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima ištirti šias kitas galimybes. "Kitas žingsnis - stebėti karštesnes neutronines žvaigždes, turinčias panašų magnetinį lauką, ir ištirti, kaip temperatūros ir magnetinio lauko sąveika veikia žvaigždės paviršiaus savybes."

Research Paper, News Statement

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
20.05.2019 laikas 14:31 Receptai – Patiekalai Liaudiški patarimai kaip gydytis lauro lapais
Gerklės vėžio gydymas lauro lapais - vieną stiklinę gerai susmulkintų lauro lapų užpilama puse litro degtinės. Laikoma 14 dienų šiltoje ir tamsioje vietoje, pastoviai sukratant. Nukošti. Šią tinktūrą patariama gerti po 1 valgomąjį...

Skaityti daugiau

04.09.2020 laikas 12:58 Receptai – Patiekalai Orkaitėje kepti vištų ketvirčiai su bulvėmis ir obuoliais

O jau skonis šios vištienos, iškeptos su bulvėmis ir obuoliais, kvapni ir labai minkšta. Nieko nelaukite ir eikite gaminti!

Skaityti daugiau

21.06.2019 laikas 20:11 Receptai – Patiekalai Abrikosų pyragas. Labai skanus ir paprastas receptas
Man šis pyragas vasarą išsigelbėjimas, minimalus laikas paruošimui. Receptas yra labai, išsisaugokite pas save! Aš gaminau su braškėmis, avietėmis, obuoliais, slyvomis, abrikosais, šokoladu ir aguonomis. Apskritai, fantazijai nė...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.05.2024 laikas 10:00 Daugiau nei 1600 metų senumo paslaptinga geležies kolona glumino mokslininkus: atsirado versija
Ši paslaptinga geležies kolona Indijoje buvo veikiama gamtos stichijų daugiau nei 1 600 metų. Tad kodėl ji niekada nerūdijo? Ar gali geležinė konstrukcija stovėti 1 600 metų ir nerūdyti, nors buvo veikiama gamtos stichijų?...

Skaityti daugiau

14.05.2024 laikas 09:40 Atrasta įkaitusi planeta, karštesnė už daugelį žvaigždžių
Kalifornijos Riversaido universiteto astrofizikas Stephenas Kane'as (Stephen Kane) ir jo komanda, naudodami TESS erdvėlaivio duomenis, atrado uolėtą planetą, kuri tiesiog švyti išlydyta lava.

Skaityti daugiau

14.05.2024 laikas 09:25 Atrastas Aleksandro Didžiojo vonios kambarys
Archeologai, atlikdami tyrimus Egėjo rūmuose šiaurės Graikijoje, aptiko Aleksandro Didžiojo vonios kambarį. Žinoma, kad garsusis karvedys šiuose rūmuose praleido vaikystę.

Skaityti daugiau